Bağımsız kurumlar tarafından,  Liner kaplama ve Btb cam kaplamanın  kıyaslanması

LİNER KAPLAMA                       SERAMİK-BTB KAPLAMA
Anti alg özelliği vardır, yosun tutmaz.
(özel dış yüzeyi sayesinde yosun tutmaz.)
Derzlerdeki yüzey yosun oluşumuna uygundur.
Anti bakteriyeldir. Bakteri barındırmaz.
(Ameliyathanelerde de artık Liner kullanılıyor)
Mikropların üremesi için derz  aralıkları uygundur.
Çimento esaslı malzeme olduğu kimyasal tepkimede çözülür
20 – 25 yıl boyunca bakım gerektirmez. doğru kullanıldığı takdirde ömürlüktür. Temizliği kolaydır; ucuzdur. Her yıl bakım yapılması gerekir. 2 yılda bir derz verilmesi gerekir. bakımı zahmetli ve maliyetlidir.
 10- 15 yıl garantilidir.  %100 su sızdırmaz. Esnektir. Su sızdırır, çünkü Beton ile bütündür. Esneme özelliği yoktur. Havuz aksamına entegre oranı düşüktür.
Su kaçırmaz, depreme ve toprak oturmasına dayanıklıdır. Zeminin oturması, deprem vb. gibi sebepler nedeniyle oluşan kılcal çatlamalar su kaçaklarına neden olur. Zamanla  bu miktar artar.
Havuzun suyunu boşaltmak şart değildir. Sistem buna uygundur. Aynı suyu kimyasal sayesinde yıllarca kullanır. Seramik temizliği için suyun her yıl boşaltılması gerekir. Bu uygulama betonarme yüzeyindeki farklı basınçtan dolayı seramiklerin zamanla dökülmesine neden olur.
Anti toksiktir kanserojen madde ihtiva etmez Yüzeyinde bakteri barındırmadığından daha az klor kullanılır. (%40 daha az) Kimyasal tasarrufu. Bakterilerle mücadele için daha fazla klor kullanılır.
(Klorun kansorojen etkisi tespit edilmiştir.)
İzolasyon görevi üstlenir.
Katkılı beton, izolasyon malzemeleri ve su derz  bantlarını kullanmaya gerek yoktur.
Katkılı beton, iç-dış sıva, şap ve bunların izolasyonun yapılması  ve de su tutucu  bantların kullanılması gerekmektedir.
Betonarme yüzeye hiçbir şekilde yapıştırılmaz.
Dolayısıyla konstrüksiyondaki  problemlerden etkilenmez.
Beton perde üzerine ve tabana seramik yapıştırıcı ile yapıştırılması nedeniyle zeminin oturması, deprem gibi sebepler çatlaklar oluşturur.
Buzlanmada çatlama ve delinme yapmaz. Çatlama ve dökülmeler,kılcal çatlaklar oluşabilir.
Rulolar halinde uygulanır. Montajı, ruloların birbirleri üzerine özel kaynak  makinesi ile bindirilmesi şeklindedir. Beton perde üzerine ve tabana seramik yapıştırıcı ile monte edilir.
Liner adapteli ürünleri sayesinde sistem bütün halinde çalışır. tüm işlemleri vidalı ve contalıdır. Besleme nozzulları, aydınlatmalar ve skimmerler perdeye monte edilmesi nedeniyle zeminin oturması, deprem gibi sebeplerde farklı çalışır ve borulamada sorunlar yaşanır.
Taşmalı, Skimmerli ve Panel havuzlarda kullanımı uygundur. 3 sistemde de kullanılabilir. Sadece betonarme havuzlarda kullanılır.

 

İstanbul Teknik Üniversitesi laboratuvarlarında test edilen Liner malzemesi, %96 sağlıklı kullanılabilir raporu almıştır.

Diğer ürünlere göre;  yosun tutma, bakteri üreme, mikrop toplama ve mikroorganizma barındırmaya karşı %100 daha sağlıklıdır.